Poranek po nieprzespanej nocy spędzonej na zabawie z przyjaciółmi potrafi być nieprzyjemny. Poranna pobudka po prawie nieprzespanej nocy z bólem głowy, suchością w ustach i z tym charakterystycznym uczuciem w żołądku, które nie chce odejść i wisi nad tobą jak widmo – większość dorosłych osób doświadczyła tego, chociaż raz w życiu, ale nikt nie powie, że jest to przyjemne doświadczenie. Jak dodać sobie energii w takim stanie?

Postaw się na nogi zdrowo: woda mineralna na kaca

Kac powstaje na skutek wypicia zbyt dużej ilości alkoholu, którego pochodne, w tym aldehyd octowy, powodują bóle głowy, nudności i inne nieprzyjemne dolegliwości. Kiedy alkohol jest wchłaniany do krwioobiegu doświadczamy efektów, które nazywamy upiciem, jednak z biegiem czasu nasz organizm rozkłada alkohol, następuje trzeźwienie i z alkoholu etylowego powstają związki, które odpowiadają za początek kaca. Powszechnie znanym jest fakt, że alkohol ma silne właściwości odwadniające – stąd uczucie suchości w ustach, pieczenie oczu, bóle głowy, mdłości.

Nie istnieje jeden niezawodny sposób na pozbycie się kaca, wszystko zależy od osoby, która go doświadcza, należy poznać swój organizm i dostarczać mu tego, co wiemy, że pomaga. Najważniejszym jednak składnikiem, który należy uzupełnić po nocy pełnej wrażeń jest woda. Nic tak nie poprawi samopoczucia na kacu jak duża szklanka zimnej wody mineralnej, która ugasi pragnienie, orzeźwi i uzupełni braki elektrolitów. Cechy charakterystyczne dla kaca takie jak ból głowy, ból mięśni, ospałość, światłowstręt, czy nawet nudności w większości są spowodowane brakiem wody i wypłukaniem minerałów. Organizm w takim stanie intensywnym pragnieniem daje nam do zrozumienia, że jest odwodniony.

Organizm na zwolnionych obrotach: nawodnij się!

Zamiast jeść tłuste jedzenie albo pić sztucznie słodzone napoje lub sięgać po słone przekąski, czasami wystarczy duża ilość dobrej wody. W przypadku wypłukania minerałów z organizmu, z czym mamy do czynienia, kiedy mówimy o kacu, najlepiej jest pić wodę wysokomineralizowaną, która zawiera ponad 1500 miligramów rozpuszczonych składników mineralnych na litr. Taka woda zajmie się uzupełnianiem magnezu, sodu, wapnia, jodu i innych elementów potrzebnych twojego organizmowi do wygrania walki z kacem. Dobrym pomysłem jest też picie wody z cytryną lub miodem – w ten sposób postawisz się na nogi i będziesz mieć więcej energii na cały dzień.

Oczywiście nie można zapominać o tym, że jedzenie jest równie ważne jak nawadnianie się. Wiele osób ma jednak wstręt do jedzenia podczas silnego kaca, wtedy dobrym pomysłem jest zjedzenia owocu bogatego w wodę takiego jak na przykład słodki arbuz albo pomarańcza. W ten pyszny sposób można zarówno zaspokoić apetyt jak i pragnienie.