Woda jest głównym składnikiem potrzebnym do przygotowania większości potraw. Bez niej niemożliwym jest zrobienie zupy, ugotowanie makarony, ani uduszenie mięsa. Nie każda woda jednak nadaje się do gotowania. Jeżeli zależy ci na tym, aby twoje potrawy miały lepszy smak należy zastanowić się na rodzajem wody, której używasz w kuchni. Oczywiście trzeba tez pamiętać o tym, że nawet najlepsza woda nie poprawi warsztatu i zmysłu kulinarnego kucharza, które są najważniejsze w procesie gotowania. Dobra woda pomoże jednak wydobyć w twoich potraw to, co i najlepsze.

Na jakiej wodzie gotować: wybierz właściwie

Wybierając odpowiednią wodę do gotowania należy pamiętać, że powinna ona być miękka, to znaczy o niskiej zawartości składników mineralnych. Wiele słyszy się na temat wody twardej i miękkiej, ale co to tak właściwie znaczy? Wody nisko mineralizowane charakteryzują się tym, że zawierają mniej niż 500 miligramów rozpuszczonych składników mineralnych na litr. Im mniejsza ilość tych składników tym lepiej. Jeżeli woda zawiera dużą ilość minerałów (w przypadku wody średnio mineralizowanej jest to około 1000 miligramów na litr, a w wodzie o wysokim stopniu mineralizacji ponad 1500 miligramów na litr) jest określana mianem wody twardej. Głównymi składnikami mineralnymi w wodzie są magnez, sód, wapń i inne minerały, które w dużej ilości nadają wodzie charakterystyczny posmak. Jeżeli zdecydujesz się gotować w wodzie bogatej w te pierwiastki ryzykujesz, że smak twoich potraw będzie miał delikatnie metaliczny posmak. Podczas gotowania sole minerale wytrącają się z wody i osiadają na jedzeniu nie pozwalając na jego zmiękczenie.

Popraw swoją kuchnię: czy woda ma znaczenie?

Do gotowania można oczywiście używać wody z kranu, w większości polskich miast ma ona dobrą jakość i nie stanowi żadnego zagrożenia dla zdrowia zarówno dorosłych jak i dzieci. Na jakiej wodzie gotować? Osoby gotujące codziennie bardzo rzadko stosują inną wodę niż kranówka. Zdarza się jednak, że woda z kranu zawiera w sobie duże ilości soli mineralnych lub jest w jakiś sposób zanieczyszczona. Jeżeli nie ufasz do końca swojej kranówce i wolisz gotować na wodzie butelkowanej najlepsza do tego jest naturalna woda źródlana o niskim stopniu mineralizacji.

Trzeba jednak pamiętać, że nawet najlepsza woda nie zastąpi doświadczenia i umiejętności kulinarnych. Używając odpowiedniej wody w kuchni można wydobyć z potraw pełnię smaku i zapachu, ale bez odpowiednich przypraw i innych komponentów woda nie ma większego znaczenia, zgodnie z przysłowiem „z pustego i Salomon nie naleje”.