W wielu krajach Europy zachodniej, w Stanach Zjednoczonych i Australii picie wody prosto z kranu jest czymś całkowicie naturalnym. Woda jest dobrej jakości, władze dbają o stan wodociągów, ujęć jak i samej wody wprowadzając odpowiednie formy jej uzdatniania. W Polsce w dalszym ciągu panuje przekonanie, że kranówka jest szkodliwa i niesmaczna. To podejście jednak powoli się zmienia.

Woda z kranu w restauracji: dlaczego nie?

Coraz więcej polskich miast prowadzi kampanie promujące stan i jakość wody, która leci z kranów. Według najnowszych badań najlepszą wodą w Polsce mogą cieszyć się mieszkańcy Łodzi, Zakopanego i Gdańska. Podczas gdy w tych miastach z kranów leci woda o wysokiej jakości, czasami nawet przewyższającej tę, do jakiej jesteśmy przyzwyczajeni pijąc wody butelkowane, w większości restauracji w Polsce ciągle musimy płacić za wodę. I nie jest to wcale takie tanie, za małą butelkę wody (300 mililitrów) w restauracji lub barze zapłacimy od 5 do 8 złotych, co jest tym bardziej dziwne, że kupując 1,5 litrowa butelkę wody w sklepie płacimy za nią średnio 1,5 zł, po przeliczeniu wychodzi, więc około 30 groszy za szklankę. Coraz więcej osób w Polsce dostrzega tę zależność i powoli zaczynają się pojawiać miejsca, w których do obiadu możesz zamówić szklankę wody i nic za nią nie płacić. W Warszawie pojawiły się restauracje, które oferują klientom alternatywę wody butelkowanej – filtrowana woda z kranu, do której można dodać lód, albo cytrynę. Początkowo ludzie niedowierzali, ale wszyscy byli pozytywnie zaskoczeni i chętnie korzystali z oferty.

Gdzie możesz napić się wody z kranu: bezpieczeństwo

W krajach zachodnich jest to standard. Prosząc w restauracji o wodę dostajesz szklankę, lub niekiedy dzban, wody z kranu z wybranymi dodatkami i oczywiście za darmo. Woda powinna być ogólnie dostępna dla wszystkich spragnionych, a żądanie za nią tyle, co za małe piwo, jest, krótko mówiąc absurdalne. Władze przykładają coraz większą uwagę do stanu wody, rur, którymi płynie i jej źródeł. Co roku wydawane są raporty o stanie wody w konkretnych miastach, jeżeli nie masz pewności, co do wody w swoim mieście, są osoby, które możesz o to spytać. Woda z kranu w restauracjach może być podawana wszędzie, jednak w niektórych miastach powinna przechodzić głębszą filtrację. Miejsca takie jak Kraków czy Katowice nie cieszą się dobrą sława w kwestii wody, ale umiejętnie jej uzdatnianie nie powinno być problemem, a pozwoli zaoszczędzić