Nie ważne czy pracujesz w biurze, w domu, czy też fizycznie, twój organizm w każdym przypadku ma te same podstawowe potrzeby. Jedną z nich jest odpowiednie nawodnienie. Organizm dorosłego człowieka składa się w około 60 % z wody jest więc niezwykle istotnym pamiętanie o ciągłym uzupełnianiu równowagi wodnej.

Jak odwodnienie wpływa na mózg: przyczyny i objawy

Odwodnienie może mieć wiele postaci i stopni jednak w żadnym przypadku nie wpływa dobrze na ogólny stan zdrowia. Należy pamiętać o tym, że delikatne odwodnienie ma bardzo subtelny sposób dawania o sobie znać, a jest to mianowicie uczucie pragnienia. W gruncie rzeczy nigdy nie powinniśmy dopuścić do tego, żeby chciało nam się pić, ponieważ wtedy nasz organizm jest już w 2 – 3 % odwodniony, czego delikatne efekty można odczuć. Uczucie pragnienia nigdy nie powinno być więc wyznacznikiem częstotliwości picia wody.

Odwodnienie ma wiele różnych postaci. Mało stopień odwodnienia może powodować senność, zmęczenie i bóle głowy. Im bardziej organizm jest odwodniony tym poważniejsze tego skutki odczujemy. Od notorycznego zmęczenie i niechęci do działania przez suchość oczu, problemy z ostrością widzenia i koncentracją aż po, w skrajnych przypadkach, zaburzenia układu pokarmowego, oddechowego, a nawet śmierć. Ludzki organizm może przetrwać bez jedzenia kilka tygodni, bez wody – kilka dni. Woda jest niezbędna do prawidłowego działania wszystkich narządów wewnętrznych, w tym i mózgu, a jej niedobór może powodować problemy w funkcjonowaniu procesów myślowych. Jak odwodnienie wpływa na mózg? Nawet w małym stopniu, oddziałuje negatywnie na koncentrację, pamięć krótkotrwałą, logiczne myślenie i inne procesy kognitywne tak ważne w pracy umysłowej. Brak wody ma jednak negatywne skutki również przy pracy fizycznej. Logiczne myślenie i zachowanie odpowiednich protokołów bezpieczeństwa może uchronić przed urazem lub nawet stratą życia.

Jak walczyć z odwodnieniem: myśl trzeźwo

Odwodnienie nie wpływa negatywnie tylko na zachowanie prawidłowych procesów myślowych, ale też ma wpływ na nasz humor i ogólne samopoczucie. Może powodować wahania nastrojów, zwłaszcza u kobiet, które są bardziej podatne na odwodnienie, nerwowość i wybuchy gniewu wywołane najmniejszymi bodźcami, których łatwo można uniknąć pijąc wodę regularnie. Jeżeli jesteś w pracy zajęty i zapominasz o regularnym nawadnianiu warto jest ułożyć sobie harmonogram i, na przykład, pić szklankę wody mineralnej (najlepiej wysokozmineralizowanej, dostarczysz organizmowi niezbędnych składników i pobudzisz go do pracy) z początkiem każdej godziny. Dobrym pomysłem jest tez trzymanie butelki wody na biurku lub w pobliżu stanowiska pracy, w ten sposób będzie zawsze w zasięgu wzroku i częściej będziesz po nią sięgać.