Ziemia, nazywana przez niektórych niebieską planetą, w gruncie rzeczy powinna nosić nazwę „Woda”. Nasza planeta składa się w ponad siedemdziesięciu procentach z wody, patrząc na Ziemię z Księżyca dojrzymy głównie wielkie, niebieskie połacie i kilka ciemniejszych fragmentów lądu. Jak to, więc możliwe, że co chwilę słyszymy w wiadomościach o krajach, które są tak ubogie w wodę, że ludzie umierają z pragnienia? Większość wody dostępniej na Ziemi nie nadaje się do picia. Około 97 % całej wody na naszej planecie to woda słona – oceany, morza – która, paradoksalnie, powoduje odwodnienie. Sól zatrzymuje wodę w organizmie i pragnienie potęguje się jeszcze bardziej. Świeża woda pitna to tylko dwa i pół procenta całej wody na Ziemi i większość z tych 2,5 % jest zamarznięta w postaci lodowców na Antarktydzie, Grenlandii i Arktyce.

Woda na Ziemi jest niezbędna do życia, dzięki niej powstały pierwsze mikroby, zwierzęta i ludzie. Wszędzie tam, gdzie jest woda, można znaleźć życie. Ale jak powstała ona na naszej planecie i kiedy zaczęliśmy czerpać z niej korzyści?

Kiedy i jak powstała woda: garść teorii

Jest wiele teorii na temat tego, w jaki sposób Ziemia stała się domem dla wody. Najbardziej popularną jest teoria o asteroidzie lub komecie, która uderzyła w Ziemię około cztery miliardy lat temu, kiedy Ziemia nie była jeszcze w pełni uformowana, niosące ze sobą drobinki tlenu i wodoru, które w sprzyjającej ziemskiej atmosferze połączyły się tworząc H2O, czyli wodę. Nie była to jednak woda jaką znamy dzisiaj, w tym czasie Ziemia przechodziła burzliwą młodość, jej powierzchnia dopiero co ostygła do tego stopnia, żeby ciekła woda mogła na niej osiąść. Działo się to w okresie zwanym przez geologów Hadeikiem. Świeża woda pitna jaką znamy dzisiaj powstała dopiero około trzech miliardów lat temu w erze zwanej Archaikiem. Według naukowców, wtedy tez powstało pierwsze życie na naszej planecie.

Jaka była woda: o składzie

Ta prehistoryczna woda nie była oczywiście tak czysta jak butelkowana woda, którą możemy kupić dzisiaj w każdy sklepie. Miała w sobie wiele zanieczyszczeń, ale nie przeszkadzało to prostemu życiu w zadomowieniu się w niej. Już wtedy woda miała w sobie minerały, można więc powiedzieć, że była mineralna – zawierała związki wapnia, sodu i magnezu, czyli wszystko to, co możemy znaleźć dzisiaj w wodach butelkowanych. Te elementy są niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania każdego skomplikowanego organizmu, jaki żyje na Ziemi.

Nie było konkretnego momentu, w którym ludzie zaczęli pić wodę, ponieważ pili ją ich przodkowie od kiedy tylko było to możliwe. Zarówno rodzaj ludzki, zwierzęta jak i rośliny nie byłyby obecne na naszej niebieskiej planecie, jeżeli nie byłoby na niej wody.