Chyba wszyscy zgadzamy się, że jedzenie to przyjemność. Bez względu na to, czy jemy zupę, danie główne, sałatkę czy deser chcemy, żeby nasze posiłki smakowały wyśmienicie i rozpływały się w ustach. Czy istnieje jednak jedna niezawodna metoda na to, żeby nasze dania zawsze były u szczytu formy? Kluczem do sukcesu jest dobra woda.

Jak podkreślić smak potrawy wodą: czy woda ma znaczenie?

Woda wchodzi w skład większości potraw. Od zup, poprzez dania mięsne, wegetariańskie, aż do deserów i oczywiście napojów. Używanie odpowiedniej wody w gotowaniu potrafi podkreślić smak potraw i wydobyć z nich nie tylko smak, ale tez zapach, który jest niezwykle ważny, zwłaszcza przy pierwszym wrażeniu. Stosując odpowiednią wodę twoje potrawy będą miały miękkość i delikatność, a ich walory będą bardziej wyeksponowane. Oczywiście bez odpowiedniego warsztatu, doświadczenia i umiejętności, albo nawet dobrego przepisu, nawet najlepsza woda nie zdziała kulinarnego cudu.

Głębia smaku i zapachu: czaruj w kuchni

Najbardziej odpowiednią wodą do gotowania jest woda o niskiej zawartości sodu, wapnia i innych składników mineralnych, czyli woda niskomineralizowana. Najczęściej do gotowania używamy wody z kranu, i nie jest to błąd, ponieważ w większości miast w Polsce kranówka jest na wysokim poziomie i nie powinna stanowić problemu w procesie gotowania. Jeżeli jednak nie ufasz do końca wodzie, która płynie z twojego kranu i wolisz gotować używając wody butelkowanej najlepsza alternatywą będzie naturalna woda źródlana, uboga w elementy mineralne. Wody niskomineralizowane zawierają mniej niż 500 miligramów rozpuszczonych składników mineralnych na litr, dzięki temu po przegotowaniu takiej wody nie zobaczymy osadów w postaci tak zwanego „kamienia”, który łatwo potrafi zepsuć smak potrawy nadając jej ciężki, surowy, czasami nawet metaliczny posmak. Woda miękka zawiera bardzo mało składników mineralnych i dlatego bardzo niewielka ilość wytrąca się podczas jej gotowania. Dzięki temu smak potraw nie jest w żaden sposób „zanieczyszczony”, wręcz przeciwnie – miękka woda uwalnia i podnosi smak potraw wzbogacając go w naturalny sposób.

 Dzięki odpowiednio dobranej wodze twoje potrawy mogą zyskać nie tylko głębię smaku i zapachu. Dobra woda poprawia fakturę mięsnych. Różnica pomiędzy mięsem duszonym w wodzie twardej i miękkiej jest znacząca – twarda woda wypełnia mięso minerałami przez co staje się ono twarde. Duszenie na miękkiej wodzie sprawia, że mięso jest bardziej miękkie i, jeżeli oczywiście jest to zrobione umiejętnie, aż rozpływa się w ustach!