Wszystkie przyzwyczajenia, te dobre i te złe, dziecko nabywa we wczesnym dzieciństwie, w domu. Woda jest niezbędna dla zdrowia dziecka, nawadnia, pomaga regulować temperaturę ciała, zapobiega zaparciom i infekcjom układu moczowego a przy tym nie zawiera chemicznych substancji słodzących. Ale co jeśli dziecko nie chce pić wody? Są na to sposoby.

Jak przekonać dziecko do picia wody? Sposobem!

Przede wszystkim niech twoje dziecko widzi, że woda jest obecna w życiu całej rodziny – pijcie ją często i częstujcie nią dziecko. W ten sposób woda stanie się pierwszą opcją o jakiej pomyśli, gdy poczuje pragnienie. Wzór jaki dają rodzice jest bardzo ważny w dziecięcym postrzeganiu świata. Kiedy pijesz wodę i myślisz, że twoje dziecko może być spragnione daj mu kubek z wodą, nawet jeżeli odmówi poproś, o łyczek albo dwa. W ten sposób dziecko może się zorientować, że jednak było spragnione i wypije dużo więcej. Zawsze zostawiaj kubek w zasięgu ręki dziecka tak, żeby w przypadku pragnienia mogło bez problemu po niego sięgnąć. Jeżeli dziecku chce się pić, a jest pogrążone w zabawie nie zwróci uwagi na to, czy pije wodę czy ulubiony sok.

Woda dla dziecka? Dobra zabawa!

Jak przekonać dziecko do picia wody? Warto spróbować urozmaicić picie wody i sprawić, że będzie dla dziecka zabawą. W gorący dzień próbuj dodać do wody kilka kostek lodu i zakręconą słomkę, nawet takie małe zmiany mogą zachęcić do sięgnięcia po kubek. Jeżeli dziecko nie lubi smaku zwykłej wody można dodać do niej kilka kropli świeżo wyciśniętego soku z pomarańczy, truskawkę, lub inne owoce. W ten sposób powstanie kolorowy napój, który nie zawiera sztucznych słodzików i barwników. Z biegiem czasu dodawaj coraz mnie soku lub owoców aż w końcu twoje dziecko będzie na tyle przyzwyczajone do smaku zwyklej wody, że samo będzie o nią prosić! Ciekawym pomysłem może tez być używanie specjalnego kubka – przeznaczonego tylko do wody. Pozwól dziecku wybrać swój ulubiony kubek na przykład z rysunkiem księżniczki i powiedz, że z tego kubka można pić tylko „wodę dla księżniczek”. Dziecięca wyobraźnia dopisze do tego całą historię i twoje dziecko będzie piło tylko specjalną wodę ze swojego specjalnego kubka.

Dzieci bardzo lubią czuć się „duże”. Jeżeli twoje dziecko wszystko woli robić samo dobrze może zadziałać samodzielne picie z malej plastikowej butelki – w ten sposób ty możesz pić bezpośrednio z dużej butelki, a twoje dziecko będzie cię naśladować.