W Polsce od lat panuje przekonanie, że woda z kranu jest zła, zakamieniona, szkodliwa i najlepiej jej unikać jak tylko się da. Powoli jednak ten trend się zmienia, większe miasta coraz częściej prowadzą kampanie promujące picie wody prosto z kranu, zachwalają wodociągi, systemy oczyszczające i ogólna jakość kranówki. Dlaczego zatem wciąż tak duża liczba Polaków boi się pić wodę prosto z kranu? Jesteśmy bardzo nieufni w stosunku do obietnic składanych przez władze, ale w tym przypadku może to być tak zwany strzał w stopę.

W których krajach pije się wodę z kranu: przegląd

Wiele krajów, które są bardziej rozwinięte niż Polska, pod względem ekonomicznym i społecznym picie wody z kranu nie jest niczym dziwnym i jest na porządku dziennym. Kiedy spotykają się znajomi i gospodarz zaproponuje coś do picia szklanka kranówki jest całkowicie akceptowalna. Co więcej w wielu krajach prosząc o wodę w restauracji dostaniemy właśnie kranówkę i nie zapłacimy za nią ani grosza, podczas gdy w Polsce dostaniemy małą wodę w szklanej butelce, za którą zapłacimy całkiem sporo. Kraje, w których na co dzień pije się kranówkę są to kraje dość bogate o dobrych standardach życia. Odpowiednie władze dbają o jakość wody wysyłanej do domów i mieszkań, rury są systematycznie sprawdzane i wymieniane, a sama woda jest testowana codziennie pod kątem różnych niedoskonałości. Europejskie państwa, w których najchętniej pije się wodę z kranu to Szwajcaria, Norwegia, Luksemburg, Francja, Niemcy, Nowa Zelandia, Wielka Brytania, Austria, Włochy, Szwecja. Są to kraje, w których nauka jest zaawansowana a obywatele świadomi, dlatego tak prosta rzecz, jak dbanie o prosty dostęp do wody pitnej jest czymś podstawowym.

Gdzie nie pić wody z kranu: o składzie

Są też kraje, w których woda z kranu nadaje się jedynie do mycia lub gotowania, a spożywana na surowo może zaszkodzić. Picie nieprzegotowanej wody z kranu w takich krajach jak Egipt, Meksyk czy Turcja może skończyć się rozwolnieniem, bólem brzucha, wymiotami, niekiedy nawet możliwe jest połknięcie z łykiem wody pasożyta. Picie wody butelkowanej jest wciąż bardzo popularne w Polsce i krajach Europy wschodniej takich jak Litwa, Łotwa, Estonia. Zarówno w tych krajach jak i w Polsce jakość wody z kranu podnosi się, jednak wiele osób nie jest jeszcze do końca przekonanych i nie chcąc ryzykować woli pić wodę z butelki.