W dzisiejszym świecie każdy, kto pracuje zawodowo wie, jak trudno czasami znaleźć chwilę dla siebie. Czas ucieka nam przez palce, praca zabiera połowę dnia, a druga połowa przeznaczona jest dla rodziny. Posiłki coraz częściej są albo zamawiane do domu, albo przygotowywane przez profesjonalistę w restauracji. Wiele z nas czerpie jednak wielka przyjemność z samodzielnego gotowania – kiedy wiesz dokładnie jakie składniki są w twoim jedzeniu, jak długo było ono gotowane i ile uczucia złożyło się na powstanie pysznego obiadu wszystko smakuje jakoś tak lepiej.

Podkreślanie smaku potraw: rzadko nie znaczy źle!

To, że gotujesz rzadko, nie oznacza, że twoje potrawy mają być nudne i bez smaku. Jeżeli już zdecydujesz się coś ugotować, sięgasz po ulubioną książkę kucharską, rodzinny przepis albo eksperymentujesz pamiętaj, żeby zawsze próbować swoich potraw na każdym etapie ich tworzenia. Nieczęsto gotowe przepisy z książek kucharskich pasują do naszych gustów i przyzwyczajeń kulinarnych – niekiedy trzeba je doprawić po swojemu, cos dodać, coś odjąć. Ważny jest też dobór odpowiedniej wody.

Woda do garnka: wybieraj uważnie!

Do gotowania zaleca się używania wody miękkiej, to jest ubogiej w składniki mineralne. Nie ma powodu, dla którego nie mogłaby to być woda z kranu, ale jeżeli nie do końca jej ufasz możesz gotować na wodzie butelkowanej. Wybierając odpowiednią wodę pamiętaj, że nie powinna być ona nasycona dwutlenkiem węgla, ani o wysokim stopniu mineralizacji. Najlepsza do tego będzie naturalna woda źródlana. Wody wysokomineralizowane nie są polecane do gotowania, ponieważ w procesie gotowania wytracają się z nich sole mineralne (około 1500 miligramów na litr wody), które osiadają na dnie naczynia i mogą zostawiać kamienisty, czasem nawet metaliczny, posmak, który potrafi zawładnąć smakiem całej potrawy. Miękka woda, z kolei, sprawia, że smak potrawy jest bogaty i wyciąga wszystko to, co najlepsze z przypraw, warzyw i mięs, które zdecydujesz się dodać.

Jak twierdza najlepsi kucharze świata – gotowanie jest sztuką, której trzeba się nauczyć. O ile nie masz wrodzonego talentu i niezwykle czułego podniebienia, żeby gotować wyśmienicie potrzebne są lata pracy i nauki. Gotowanie raz na miesiąc nie sprawi, że staniesz się mistrzem kuchni, ale z odpowiednimi sztuczkami technikami, odrobiną wiedzy i umiejętności, twoje dania mogą cieszyć ciebie i twoją rodzinę lub znajomych.