Ostatnio coraz więcej uwagi świata naukowego, jak również ludzie interesujących się zdrowym odżywianiem i dietami skupia się na kwasowości i zasadowości spożywanych pokarmów. Naukowcy alarmują, że to nadmierne zakwaszenie wpływa niekorzystnie na stan naszego zdrowia. Okazuje się, że woda mineralna dostępna na rynku różni się odczynem pH, zaś wskaźnik ten powinien być brany pod lupę przed każdego użytkownika wody i jest na to wiele uzasadnień. Czym jest zatem odczyn pH? Przyjrzyjmy się jego definicji, by lepiej zrozumieć zmiany fizjologiczne zachodzące w naszym organizmie.

Kwasowość i zasadowość produktów spożywczych: o pH

 Potencjał wodoru, czyli pH jest to miara kwasowości lub zasadowości roztworu. Jest to cecha określająca, czy w danym roztworze znajduje się przewaga jonów wodorowych H+ – odczyn kwaśny, natomiast jonów wodorotlenkowych OH – odczyn zasadowy. Jeśli jony te są w równowadze- odczyn roztworu jest obojętny. Skala pH rozciąga się od 0 do 14. Wartość 7 wskazuje na odczyn obojętny. Substancje, których odczyn jest bliski 0 wykazują silną kwasowość, natomiast te, których odczyn zbliża się do 14 to bardzo silne zasady. Aby w organizmie prawidłowo zachodziły wszystkie przemiany biochemiczne, musi zostać zachowana równowaga kwasowo-zasadowa, czyli pH musi utrzymywać się na stałym, lekko zasadowym poziomie. We krwi pH jest na poziomie lekko alkalicznym i mieści się w zakresie 7,3 do 7,4. Narządami odpowiedzialnymi za zachowanie równowagi kwasowo-zasadowej są płuca i nerki. Gdy dopuścimy do nadmiernego zakwaszenia naszego organizmu, wówczas szybkie buforowanie kwasów, czyli przeciwstawianie się dużym skokom pH staje się niemożliwe. Kiedy tak się stanie, do buforowania kwasów dostarczanych do organizmu z pożywieniem wykorzystywany jest wapń pobierany z kości. Oznacza to, że zachowanie równowagi kwasowo- zasadowej odbywa się kosztem naszego zdrowia. Istnieją realne przypuszczenia, że przewlekłe zakwaszenie przyczynia się do wielu chorób cywilizacyjnych, np. nadciśnienia, osteoporozy, zaburzeń funkcjonowania nerek i przewodu pokarmowego.

Woda mineralna: zasadowa alternatywa dla zakwaszających produktów

Co więc należy robić, aby zachować zdrowie przez długie lata? Przede wszystkim unikać wszelkich produktów zakwaszających nasz organizm. Często zdarza nam się sięgać po słodkie napoje, by ugasić pragnienie. Np. coca-cola ma pH= 2,5. Oznacza to, że jest naprawdę silnym kwasem! Do wyboru mamy natomiast cały szereg produktów zasadotwórczych i mineralnych wód alkalicznych posiadających pH lekko zasadowe, a więc zbliżone do naszego naturalnego odczynu krwi. Jony ujemne zawarte w wodzie alkalicznej zwiększają zdolność naszych komórek do wiązania tlenu. Ładunek obecnych w ustroju jonów hydroksylowych neutralizuje utleniający wpływ wolnych rodników, które są odpowiedzialne za wszystkie procesy starzeniowe. Picie wody o takim odczynie jest więc bardzo istotne i wpływa na eliminację toksyn i spowalnia skutki starzenia się. W połączeniu z dietą warzywno-owocową, picie wody alkalicznej to najskuteczniejszy sposób wspierania równowagi kwasowo-zasadowej oraz prawidłowego funkcjonowania naszego środowiska wewnętrznego.