Woda jest najbardziej podstawową rzeczą potrzebną do życia, bez niej człowiek nie przeżyłby nawet tygodnia. Dorosły człowiek potrzebuje od dwóch i pół do trzech litrów wody dziennie, żeby poprawnie funkcjonować. Kiedy idziesz do restauracji i do obiadu chcesz tylko szklankę wody, to czy normalne jest to, że nie tylko musisz za nią zapłacić, ale też to, jak wysoka jest ta cena?

Darmowa woda w restauracjach: sytuacja na świecie

Polska powoli zaczyna dojrzewać do standardów, które od lat są obecne w krajach zachodnich, zarówno w aspekcie ekonomicznym jak i społecznym. W wielu krajach, nie tylko europejskich, ale też na przykładach w Stanach Zjednoczonych, normalne jest to, że w restauracji nie płaci się za zwykłą szklankę wody. Jest to coś, co jest dla nich naturalne i logiczne. We Niemczech, Norwegii czy tez Szwecji prosząc w restauracji o wodę dostaniesz wodę prosto z kranu. Jest to kolejna duża różnica, która jest tu nie bez znaczenia. W tych krajach jakość kranówki jest bardzo wysoka, w Norwegii państwo prowadzi specjalne programy ochrony wód gruntowych. Najlepszą w Europie kranówkę, całkowicie za darmo, dostaniemy w restauracji w Szwajcarii. Szwajcarska kranówka pod względem jakości jest lepsza niż butelkowana woda mineralna, a jej koszt jest 500 razy mniejszy. Chcąc odwiedzić Nową Zelandię również się nie rozczarujemy – ten wyspiarski kraj może się poszczycić jedna z najlepszych wód na świecie dzięki nowoczesnym sposobom uzdatniania wody. Nikt nie odmówi ci też wody we Francji, Grecji, Hiszpanii i Wielkiej Brytanii.

Restauracje na świecie: ceny wody

 W Polsce za butelkę wody w restauracji trzeba czasami zapłacić tyle, co za piwo, cena małej butelki waha się od 3 do 5 złotych podczas gdy półtora litra wody kupionej w sklepie kosztujesz średnio 1,5zł. Nietrudno zauważyć, że cos jest nie tak, co zresztą potwierdzają obcokrajowcy, którzy odwiedzają nasz kraj. Na szczęście jednak i polscy restauratorzy powoli zmieniają swoje przyzwyczajenia. O darmową wodę można już bez obaw poprosić w kilku restauracjach w Warszawie i Wrocławiu. Pracownicy, po wprowadzeniu opcji wyboru wody z kranu spotkali się z ogromnym entuzjazmem klientów, którzy często niedowierzają, że dostali ją za darmo jednak po wielokrotnym zapewnieniu, że woda jest gratis przyjmowali ją z uśmiechem.