Wiosna obfituje w różne przyjęcia, począwszy od zwykłych i świątecznych spotkań z rodziną, a kończąc na weselach. W sklepach możemy znaleźć wiele rodzajów wód smakowych. Jednak nie są one do końca zdrowe. Coraz częściej możemy spotkać na stołach barwnie wyglądające dzbanki wypełnione wodą i różnymi owocami lub ziołami. Za pomocą wody mineralnej i odpowiednio dobranych do niej składników, nie tylko postaramy się o zdrowy napój, ale także może ona być cudowną dekoracją na stole pełnym od jedzenia.

Jak atrakcyjnie podać wodę: owoce, owoce i jeszcze raz owoce!

Zamiast kupować wód smakowych np. z cytryną lub limonką możemy postarać się i zrobić ten sam napój w domu, tylko zdrowszy. Obecnie do naszej ulubionej wody możemy dodać wiele składników. Plasterki limonki i cytryny nie tylko ładnie wyglądają, ale dają napojowi witaminę C oraz każdy łyk takiej mieszanki jest bardzo orzeźwiający. Oprócz plasterków z owoców cytrusowych, możemy udekorować wodę skórkami np. z pomarańczy lub cytryny. Mamy także owoce sezonowe takie jak maliny lub porzeczki, których również nie może zabraknąć w walce z pragnieniem. Ciekawym pomysłem mogą być zamrożone w kostkach owoce dodane do wody. Z pewnością wniosą one ożywienie wśród gości.

Woda na przyjęciu, czyli zioła i karafki…

Nie tylko owoce pasują idealnie do napojów przyrządzanych na przyjęcia. Szczególnymi względami cieszą się także zioła. Mięta i bazylia są idealnymi sprzymierzeńcami wody. Ich orzeźwiające działanie i niepowtarzalny smak z pewnością przydadzą się w gorący dzień. Aby uwydatnić ich smak, najlepiej będzie, jeśli dzień przed przyjęciem zalejemy je wodą i zostawimy do momentu przyjścia gości. Możemy również wycisnąć do takiego wywaru sok z cytryny. Nie tylko to co dodajemy do wody jest ważne, ale też i to w czym podajemy nasz napój. Obecnie dzbanki na wodę lub specjalne karafki mogą dobierać rożne kształty i zdecydowanie prezentują się lepiej niż w przypadku gdybyśmy postawili na stół butelkę. Najlepszym rozwiązaniem są naczynia przezroczyste, które zaprezentują w pełnej krasie owoce i zioła, które się w nich znajdują.

Kiedy organizujemy przyjęcie, chcemy aby wszystko było zapięte na ostatni guzik. Liczy się dla nas każdy szczegół i nie chcemy, aby ktoś źle wspominał weekendowe spotkanie ze względu na niesmaczną wodę. Możliwości podania wody jest wiele, dlatego nie musimy się martwić, że na następnym przyjęciu podamy ten sam napój. Z pewnością nie jeden raz zaskoczymy swoich gości nie tylko smakiem, ale i sposobem podania wody. Tak samo możemy być mile zaskoczeni, gdy na przyjęciu u znajomych poznamy nowy sposób na podanie napoju i zastosujemy go sami.