SPA to skrót od łacińskiego wyrażenia „sanus per aquam”, czyli „zdrowie przez wodę”. Już w czasach starożytnej Grecji znany był leczniczy i terapeutyczny wpływ wody na kondycję i ustrój człowieka. To w tamtym okresie dawny zakon Eskulapów założył świątynie zdrowia, w pobliżu źródeł, które uznawane były za lecznicze. W starożytnym Rzymie natomiast z wielkim entuzjazmem kultywowano spotkania towarzyskie w łaźniach, zaś damy wywodzące się z bogatych rodów zażywały kąpieli w oślim mleku, by poprawić swą nieskazitelną już urodę. W Europie łaźnie wodne miały swą „premierę” w 1200 r. u naszych zachodnich sąsiadów, gdzie dla zdrowia stosowano zimne kąpiele hartujące. Łaźnie zyskiwały coraz większą popularność w Anglii, sauny w Finlandii, zaś w Rosji banie. W Polsce kąpiele w łaźniach zyskały na popularności w XVI wieku, natomiast pierwszy ośrodek leczący wodą otwarto w Warszawie w 1840r. SPA oznaczało więc zabiegi i terapie oparte na preparatach wykorzystujących bogactwo wody morskiej, źródlanej oraz termalnej.

SPA: kąpiele wodne dla zdrowia

Kąpiele wodne były kultywowane na terenach naszego kraju już od XII wieku. Uzdrowiska w Cieplicach Zdroju, Lądku Zdroju i Iwoniczu pojawiały się wielokrotnie na kartach historii. Korzystali z nich magnaci, królowie i ich szanowne małżonki. Z leczenia uzdrowiskowego korzystali też sławni i cenieni Polacy. Fryderyk Chopin bywał w Dusznikach, Ignacy Paderewski, Bolesław Prus i Stefan Żeromski w Nałęczowie, zaś w Inowrocławiu generał Władysław Sikorski.

Lecznicza kąpiel: uzdrowienie ciała i… ducha

Woda stanowi źródło życia. Jest symbolem odnowienia, świeżości i harmonii. Filozofia SPA w swych założeniach bezpośrednio nawiązuje do kultury podróżowania do kurortów i uzdrowisk, gdzie dzięki znanym od starożytności cudownym właściwościom wód, każdy człowiek może odzyskać stan równowagi wewnętrznej, siły do działania, spokój ducha i witalność. Pielęgnacja w SPA odbywa się na poziomie kompleksowym, dbając o prawidłową kondycję całego ciała (poprzez nawilżenie, ujędrnienie i odżywienie skóry), a także umysłu (wspaniały relaks, forma odstresowania się, odzyskania spokoju). Ośrodki SPA oferują przeróżne rodzaje zabiegów- masaże, kąpiele i innego rodzaju terapie relaksacyjne, które w doskonały sposób pielęgnują ciało. Większość zabiegów związana jest bezpośrednio z wodą, gdyż zgodnie z ideą SPA, to właśnie ona jest źródłem życia. Jest ona doskonałym środkiem oczyszczającym organizm, zarówno od środka jak i od zewnątrz. Pomaga w utrzymywaniu zbilansowanej diety, w ujędrnianiu, jest również składnikiem wielu leczniczych kosmetyków stosowanych w SPA. Wpływa pozytywnie na stan naszego zdrowia, ponadto dostarcza wiele przyjemności. Więc jeśli chcemy zapewnić sobie chwile relaksu w pięknych okolicznościach, zadbać o kondycję swojego ciała i umysłu, z pewnością powinniśmy skorzystać z dobrodziejstw ośrodków SPA. Nie zapominajmy jednak, że bez wody nie byłoby to możliwe.