Co to jest twarda woda?

Twardością ogólną wody nazywamy całkowitą sumę ilości jonów wapnia i magnezu we wszystkich możliwych połączeniach w postaci soli. Twardość ogólną możemy podzielić na twardość wapniową, spowodowaną obecnością jonów wapniowych oraz na twardość magnezową, spowodowaną obecnością jonów magnezu. Oprócz tego, wyróżniamy też twardość węglanową wody, którą wywołują wodorowęglany, węglany i wodorotlenki wapnia i magnezu oraz twardość niewęglanową, o której decyduje obecność siarczanów, chlorków i azotanów, również w postaci soli magnezu i wapnia.

Stężenie wapnia i magnezu w wodach naturalnych jest zróżnicowane i waha się w przedziale 50-100 mg CaCO3/dm3. Przeważnie jest tak, że to związki wapnia przeważają nad związkami magnezu w poziomie mineralizacji wód. Stężenia najkorzystniejsze ze zdrowotnego punktu widzenia powinny mieścić się w zakresie od 30 do 80 mg/dm3 jeśli chodzi o wapń, zaś stężenie magnezu jest zależne od zawartości jonów siarczanowych (30-125 mg/dm3).

Co to jest miękka woda?

Przeciwieństwem wody twardej jest woda miękka. Posiada ona niskie stężenie minerałów i ma lekko kwaśny odczyn. Wody miękkie o niskiej zawartości jonów wapnia i magnezu przyczyniają się do korozji w przewodach wodociągowych, natomiast kiedy np. zagotujemy twardą wodę, tworzy się kamień kotłowy. Woda twarda powoduje również usterki urządzeń, pralki podczas prania czy też czajnika elektrycznego podczas gotowania wody. Tak więc oznacza to, że poziom twardości wody do picia i celów gospodarczo-przemysłowych ma znaczenie techniczne. Optymalna twardość wody to 100-500 mg CaCO3/dm3

Woda twarda i miękka: jak picie twardej wody wpływa na nasze zdrowie?

Zgodnie z wieloma badaniami naukowymi oraz wbrew obiegowym opiniom, picie twardej wody ma znaczenie zdrowotne. Twarda woda dostarcza organizmowi magnezu, którego niedobór może przyczynić się do chorób mięśnia sercowego. Przeprowadzone badania epidemiologiczne ustaliły, że im wyższa twardość wody, tym umieralność na choroby sercowo-naczyniowe u dorosłych i niemowląt jest niższa. Tak więc picie twardej wody zmniejsza ryzyko zachorowania na choroby z tej kategorii. Istotne jest również stosowanie twardej wody podczas gotowania, ponieważ dzięki wyższej zawartości magnezu w wodzie, żywność podczas gotowania traci go mniej. Do celów kuchennych należy więc używać niezmiękczonej wody zmineralizowanej. Tym sposobem zaspokoimy dziennie zapotrzebowanie organizmu na magnez spożywając go bezpośrednio z wodą oraz minimalizując jego straty podczas gotowania.

Reasumując, twarda woda jest zdrowa dla człowieka. Dostarcza nam wapnia, magnezu oraz innych pierwiastków koniecznych do prawidłowego funkcjonowania. To właśnie twarda woda działa profilaktycznie i wpływa na nasze dobre samopoczucie. Błędne jest również przekonanie, że woda, która powoduje osadzanie się kamienia w czajniku i rurach jest zła. Bo porównywanie działania organizmu człowieka do działania urządzeń technicznych jest co najmniej nietrafione.