Intensywny trening potęguje zapotrzebowanie organizmu na wodę i składniki mineralne. W sytuacji, gdy zaniedbamy ilość dostarczanych do organizmu płynów, a wraz z nim minerałów, możemy niechcący doprowadzić do odwodnienia naszego organizmu, co może być nieprzyjemne, ale i niebezpieczne w skutkach. Istotna jest nie tylko ilość wypijanych płynów, ale także ich jakość. Co w powinniśmy pić podczas intensywnych ćwiczeń na siłowni? Dlaczego woda mineralna jest tak ważna podczas tych czynności?

Intensywny trening na siłowni i nawadnianie: o rodzajach aktywności

W pierwszej kolejności powinniśmy dokonać podziału treningów intensywnych na krótkotrwałe i długotrwałe. Ich specyfika jest odrobinę inna, a także metabolizm naszego organizmu podczas ich wykonywania różni się. Podczas treningów krótkotrwałych, gdzie nasz wysiłek jest bardzo wzmożony (np. bieganie, trening kondycyjny, siłowy, gra w tenisa) uzupełnianie płynów ma kolosalne znaczenie. Podczas tego rodzaju ćwiczeń jesteśmy szczególnie narażeni na utratę wody i soli mineralnych. Bardzo ważna więc będzie dla nas niegazowana woda mineralna, która w doskonały sposób ugasi nasze pragnienie, a także uzupełni niedobory wody w organizmie. Powinniśmy ograniczyć stosowanie syntetycznych napojów izotonicznych, gdyż mimo swojej dużej zawartości węglowodanów i soli mineralnych, mogą zbytnio obciążać układ pokarmowy, przez co nasza wydajność spadnie. Poczujemy się osłabieni, a nasze pragnienie wzmoże się. Tak więc najbardziej uniwersalnym rozwiązaniem będzie butelka niegazowej wody mineralnej. Po intensywnym treningu większość z nas sięga po niegazowaną wodę źródlaną uważając, że czysta pozbawiona minerałów woda szybciej zostanie wchłonięta przez organizm i uzupełni niedobór płynów. Konsystencja wody źródlanej rzeczywiście sprzyja szybkiemu wchłanianiu, jednak jej skład nie zapewni, że utracone pierwiastki ulegną uzupełnieniu. Jedynie woda mineralna z przeważającą zawartością jonów sodu i potasu pomoże nam uzupełnić straty elektrolitów wraz z potem.

Dlaczego woda jest zawsze ważna?

Również podczas długotrwałych i intensywnych treningów, trwających ponad godzinę, np. gra w piłkę nożną, maraton czy pół maraton, powinniśmy sięgnąć po wodę mineralną. Nie musimy się do niej w tej sytuacji ograniczać, ponieważ napoje izotoniczne, czyli zawierające podwyższoną zawartość elektrolitów również mogą okazać się w tej sytuacji pomocne. Podczas tego rodzaju wysiłku oprócz tego, że jesteśmy narażeni na utratę wody, również grozi nam spadek poziomu cukru we krwi. Stąd też potrzeba wypicia płynu, który nie tylko nawodni nas w dostateczny sposób, ale też uzupełni niedobór glikogenu w mięśniach. Jeśli ćwiczymy w utrudnionych warunkach, w sali o wyższej temperaturze i wyższym współczynniku wilgotności powietrza, powinniśmy raczej unikać napojów izotonicznych, gdyż mogą za bardzo obciążać nasz układ pokarmowy. Dlatego jak najbardziej zalecane jest picie wody mineralnej, lekko schłodzonej, niegazowanej.