„Mamo nie chcę pić wody! Chcę napój!” – to najczęściej słyszane zdanie przez rodziców, którzy próbują nakłonić swoje dziecko do picia wody. Niestety większość dzieci nie lubi wody i pije jej bardzo mało. Woda nie ma smaku, koloru, ani bąbelków, więc w odczuciu najmłodszych jest po prostu nudna. Taka oranżada, słodka, pachnąca i z bąbelkami, to dopiero coś! Nasze dzieci już od najmłodszych lat powinny mieć w sobie nawyk picia dużej ilości wody i to od rodziców zależy czy tak będzie czy nie. Jak nakłonić dziecko do picia wody? Oto kilka pomocnych wskazówek.

Moje dziecko nie lubi wody: dawaj zdrowy przykład

Przede wszystkim dawajmy dziecku właściwy przykład. Jest to najprostszy ale i najbardziej skuteczny sposób na to, aby nasze dziecko nauczyło się pić wodę. Pamiętajmy, że wszystko co robimy my, z pewnością wkrótce będą powtarzać nasze pocieszy. A więc jeśli będą widzieć, że naszym podstawowym napojem jest woda, również z chęcią będą po nią sięgać. Wielu rodziców jest również przekonanych o tym, że to napoje i soki są najzdrowsze dla dzieci. Otóż jest to błędne przekonanie. Tylko woda zawierająca wysoką zawartość minerałów pozwoli w prawidłowy sposób rozwijać się naszym pociechom. Jeśli najpierw przyzwyczaimy dziecko do picia słodzonych soczków czy herbaty, to później bardzo ciężko będzie nam przekonać je do picia neutralnej, a więc mniej atrakcyjnej w smaku wody. Nie stwarzajmy więc ani sobie ani dziecku tego niepotrzebnego problemu. Nie bójmy się, że dziecko nie zaakceptuje bezsmakowego płynu.

Jeśli dalej będziemy mieć trudności z przekonaniem dziecka do picia wody, ucieknijmy się do małego podstępu. Przygotujmy fajny, kolorowy kubeczek, z którego dziecko najchętniej lubi pić. Wzbogaćmy smak wody plasterkiem cytryny, pomarańczy czy mandarynki. Uzyskamy w ten sposób lekko słodki, lecz bardzo naturalny i zdrowy smak, który z pewnością podpasuje naszemu wybrednemu dziecku. Możemy również wrzucić do szklanki listki mięty, które nadadzą wodzie bardziej orzeźwiający smak. Pokuśmy się o kolorową słomkę, która również uatrakcyjni wypijany przez dziecko płyn.

Woda to świetna zabawa: przekonaj sposobem

Wcielmy w życie zabawę! Jest to bardzo dobra forma zarówno rozrywki jak i edukacji. Pozwólmy dziecku odkryć niesamowite właściwości wody. Wykonajmy mini eksperyment z lodem, ukazujący, że woda może przybierać różne stany skupienia. Dajmy dziecku frajdę przelewania wody z naczynia do naczynia, dzieci to uwielbiają! Rozmawiajmy z dzieckiem o wodzie, podkreślając jak ważną rolę pełni ona w naszym środowisku i codziennym życiu. Uświadamiajmy, że żadne zwierzątko i roślinka nie przeżyłaby, gdyby nie miała dostępu do wody. Zilustrujmy to przykładem. Zasiejmy np. rzeżuchę i pozwólmy dziecku codziennie ją podlewać i obserwować jak rośnie. Rozbudźmy w dziecku wyobraźnię i potęgujmy jego wrażliwość ekologiczną i społeczną już od najmłodszych lat. Z pewnością doceni nasze starania, a picie wody nie będzie już przykrym obowiązkiem.

Pamiętajmy, że dając dobry przykład, jesteśmy w stanie zdziałać o wiele więcej niż poprzez nakazy i zakazy. Rozmawiajmy o wodzie, zachęcajmy dzieci do zabaw! Nasz wysiłek z pewnością zaowocuje.