W dzisiejszych czasach dzieci niechętnie sięgają po wodę, bardziej zachęcające dla nich są kolorowe napoje, zwłaszcza te gazowane o intensywnych smakach, kolorach i zapachach. Dzieci uważają wodę za nudną i niesmaczną. Który rodzic nie słyszał kiedyś: nie chcę samej wody, woda jest niedobra!

Woda do szkoły: wszystko zaczyna się w domu

Przyzwyczajenia żywieniowe, w tym także i regularne picie wody, dzieci wynoszą z domu – niezwykle ważny jest przykład, jaki dają dzieciom rodzice. Jeżeli twoje dziecko widzi, że często pijesz napoje kolorowe – samo również będzie po nie często sięgać. Natomiast jeżeli najczęstszym napojem w twoim domu jest świeża woda, będzie ona też pierwszą rzeczą o jakiej twoje dziecko pomyśli w przypadku uczucia pragnienia. Żeby wzmocnić ten nawyk dobrym pomysłem jest dawanie dziecku do szkoły butelki wody zamiast soków lub innych sztucznie słodzonych napojów. W ten sposób niejako ograniczamy ryzyko picia przez dziecko sztucznie słodzonych napojów, ponieważ woda wzięta w domu będzie pierwszym, po co dziecko sięgnie w czując pragnienie.

Woda do plecaka: dlaczego jest najlepsza?

W szkole dzieci są bardzo aktywne, nie tylko na lekcji wychowania fizycznego, ale również w trakcie przerw i czasami lekcji. Bardzo dużo się ruszają, biegają po korytarzu, tracąc przy tym duże ilości wody. Aktywne dziecko w ciągu dnia traci około 1,5 litra wody, a razem z nią ważne składniki mineralne niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Kiedy twoje dziecko jest w szkole oczywiście nie możesz być przy nim cały czas i pilnować, aby się nawadniało, właśnie dlatego każdy rodzic powinien zadbać o to, żeby dziecko również w szkole miało dostęp do dobrej jakości wody. Dla dzieci najbardziej odpowiednią wodą jest nisko mineralizowana woda źródlana nienasycona dwutlenkiem węgla. Warto też porozmawiać z dzieckiem o potrzebie częstego picia wody, należy wyjaśnić, że uczucie pragnienia nigdy nie powinno być wyznacznikiem częstotliwości picia wody, ponieważ jest to jedynie sposób, w jaki nasz organizm daje nam znać o tym, że jesteśmy już w dwóch lub trzech procentach odwodnieni. Zachęcaj dziecko, aby piło wodę w szkole na każdej przerwie i, o ile jest to możliwe, w trakcie lekcji wychowania fizycznego. W ten sposób nie musisz się obawiać, że twoje dziecko się odwodni, a pijąc wodę regularnie zachowa energie i dobre samopoczucie na cały dzień.