Woda ma ogromne znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania całego organizmu. Odpowiednie nawodnienie zapewnia dobre samopoczucie, a przede wszystkim zdrowie. Ciąża to szczególny czas dla kobiety, z tego też powodu w szczególny sposób powinna zadbać o siebie i o zdrowy rozwój dziecka. Istnieje wiele sprzecznych teorii dotyczących rodzaju wody, którą powinna spożywać kobieta w ciąży. Czy woda wysoko mineralizowana jest zalecana w tym okresie i jeśli tak, to dlaczego?

Woda wysokozmineralizowana w ciąży: dlaczego jest ważna

Zapotrzebowanie kobiet w ciąży na wodę wzrasta do około 3 litrów dziennie. Jak wiemy, dziecko rozwija się w środowisku wodnym, tak więc do rozwoju i budowy tkanek oraz wszystkich narządów najbardziej potrzebuje wody. Dlatego tak istotne jest dostarczanie odpowiedniej ilości płynów. Kobietom w ciąży zaleca się picie wody mineralnej wysoko zmineralizowanej ze względu na dużą zawartość niezbędnych minerałów, które przyczyniają się do prawidłowego rozwoju płodu. Tymi składnikami są wapń, magnez, sód i jod. Są to cztery główne składniki, które każda przyszła mama powinna przyjmować wraz z każdym łykiem wody mineralnej. Składniki te są niezbędne do prawidłowego przebiegu ciąży oraz warunkują prawidłowy rozwój płodu. Bardzo ważna jest ilość jonów wapnia i magnezu. Wapń sprzyja profilaktyce osteoporozy oraz jest podstawowym budulcem kości rozwijającego się płodu. Dobowe zapotrzebowanie na wapń w okresie ciąży wzrasta do 2000 mg. Do czego natomiast potrzebny jest magnez? Otóż stanowi on ochronę mięśnia sercowego, a także bierze udział w blisko połowie procesów biochemicznych, które w każdej chwili przebiegają w naszym organizmie, a jego brak bądź niedobór sprawia, że któraś z funkcji naszego ustroju ulega upośledzeniu. Mogą to być skurcze mięśni, zaś jeśli problem ten dotknie mięśni macicy, może to doprowadzić do poronienia i przedwczesnego porodu. Magnez uczestniczy w budowie kory mózgowej płodu, a jego niedomiar przyczynia się do wad układu nerwowego i ułomności umysłowej naszego dziecka. Zapotrzebowanie na magnez u kobiet ciężarnych wzrasta do 450 mg, tyle też powinny go przyjmować, najlepiej w wodzie mineralnej, gdyż z niej jego podaż jest najszybsza.

Woda i ciąża: co ze źródlaną?

Wielu producentów wód głosi błędne teorie o tym, że to woda źródlana jest najlepsza dla przyszłych mam. Otóż jest to nieprawda, bowiem woda taka może służyć jedynie do przygotowywania posiłków dla dzieci oraz może być ona podawana noworodkom, które ze względu na niedostatecznie wykształcone nerki, nie byłyby w stanie przyjąć wysokiej zawartości minerałów. Przyszłe mamy są narażone na braki cennych minerałów, a jest to związane z ich większym zapotrzebowaniem podczas rozwoju dziecka. Z tego powodu należy sięgnąć po wody wysoko zmineralizowane, które są idealne dla kobiet z brzuszkiem. Oczywiście picie w ciąży wody źródlanej o obniżonej zawartości minerałów nie jest niczym złym, jednak w naszej diecie to woda wysoko bądź ostatecznie średnio zmineralizowana powinna dominować.