Świeża, bogata w minerały woda jest niezbędna do zachowania dobrego zdrowia. Dzięki niej nasz organizm może prawidłowo pracować, przez co sami czujemy się pełni sił i energii do działania. Niezwykle ważnym elementem w funkcjonowaniu całego ciała jest układ trawienny, a to właśnie woda odgrywa istotną rolę w jego procesach. Warto więc poznać nie tylko znaczenie wody dla metabolizmu ale i możliwe problemy, jakie mogą wyniknąć z powodu niewłaściwego czy niedbałego nawodnienia.

Znaczenie wody dla metabolizmu: o trawieniu

Trawienie to proces, który dostarcza naszemu ciału energię, a do tego potrzebna jest woda – bez niej organy wewnętrzne nie są w stanie odpowiednio pracować, przez co możemy między innymi czuć się zmęczeni, skołowani czy mieć problemy z koncentracją.

Odwodnienie prowadzi także do powstawania szkodliwych kwasów żołądkowych, które nie są wystarczająco kwasowe. Kiedy tak się dzieje, odźwiernik nie otwiera się, a treści żołądkowe nie przemieszczają się we właściwym kierunku, czyli od żołądka do dwunastnicy. Żołądek, chcąc pozbyć się swojej zawartości, stara się przemieścić ją w inne miejsce, czyli do przełyku. Mimo, że treści żołądkowe nie posiadają odpowiedniego poziomu kwasowości, kwas ten pali przełyk, powodując zgagę. Pomyśl o wszystkich lekach na niestrawność, których możesz uniknąć tylko dzięki piciu potrzebnej ilości wody – a ta przypadłość nie jest jedynym negatywnym skutkiem niewłaściwego nawodnienia!

Minerały na ratunek trawieniu: żyj zdrowiej

By zapobiec problemom trawiennym i żołądkowym, nasz układ pokarmowy potrzebuje odpowiednich minerałów. Naturalna kompozycja składników mineralnych zawartych w zmineralizowanej wodzie korzystnie wpływa na kondycję układu trawiennego, dzięki czemu nie musimy się dłużej martwić o uciążliwe problemy gastryczne. Ważne jest, by właściwie nawadniać organizm i dostarczać mu niezbędnych minerałów, bo tylko wtedy mamy pewność, że każdy układ naszego ciała działa prawidłowo.

Racjonalna, zbilansowana dieta i picie dużej ilości wody bogatej w cenne minerały to przepis na dobre zdrowie układu trawiennego. Pamiętajmy, że brak wody w procesach metabolicznych może skutkować wrzodami, niestrawnością, zgagą, zmęczeniem, skołowaniem, zanikami pamięci, nieprawidłowym funkcjonowaniem organów, częściowym trawieniem czy zaparciami. Należy więc pić jak najwięcej zdrowej, zmineralizowanej wody, by zaoszczędzić sobie problemów – organizm na pewno nam się za to odwdzięczy!