Woda stanowi główny budulec naszego organizmu. Ludzki organizm składa się aż w 70% z wody. Jej dokładna ilość jest uzależniona od wieku i zawartości tkanki tłuszczowej. Największy procent masy ciała, który stanowi woda przypisuje się noworodkom, gdyż u nich obejmuje ona około 75-80% całkowitej masy ciała. Osoby szczupłe cechują się większym procentowym udziałem wody (70%) w porównaniu do osób otyłych (55% masy ciała). Z danych tych wynika, że dostarczanie wody jest jedną z podstawowych czynności, jakie powinniśmy wykonywać każdego dnia.

Zwiększone zapotrzebowanie na minerały w ciąży: dlaczego?

Kobiety w ciąży mają zwiększone zapotrzebowanie na ilość spożywanej wody. Dziennie powinny wypijać około 3 litrów tego płynu. Dziecko rozwija się w środowisku wodnym, a więc do rozwoju i budowy tkanek oraz wszystkich narządów najbardziej potrzebuje wody. Dlatego tak istotne jest dostarczanie odpowiedniej ilości płynów. Kobietom w ciąży zaleca się picie wody mineralnej wysoko zmineralizowanej ze względu na dużą zawartość niezbędnych minerałów, które przyczyniają się do prawidłowego rozwoju płodu. To ta woda będzie dla kobiet spodziewających się swojej pociechy najbezpieczniejsza. Składnikami ważnymi zarówno dla dziecka jak i płodu są wapń, magnez, sód i jod. Są to cztery główne składniki, które każda przyszła mama powinna przyjmować wraz z każdym łykiem wody mineralnej. Są niezbędne do prawidłowego przebiegu ciąży oraz warunkują prawidłowy rozwój płodu. Bardzo ważna jest ilość jonów wapnia i magnezu. Wapń sprzyja profilaktyce osteoporozy oraz jest podstawowym budulcem kości rozwijającego się płodu. Dobowe zapotrzebowanie na wapń w okresie ciąży wzrasta do 2000 mg. Do czego natomiast potrzebny jest magnez? Otóż ochrania on mięsień sercowy, a także bierze udział w blisko połowie procesów biochemicznych, które w każdej chwili przebiegają w naszym organizmie, a jego brak bądź niedobór sprawia, że któraś z funkcji naszego ustroju ulega upośledzeniu. Mogą to być skurcze mięśni, zaś jeśli problem ten dotknie mięśni macicy, może to doprowadzić do poronienia i przedwczesnego porodu. Magnez uczestniczy w budowie kory mózgowej płodu, a jego niedomiar przyczynia się do wad układu nerwowego i ułomności umysłowej naszego dziecka. Zapotrzebowanie na magnez u kobiet ciężarnych wzrasta do 450 mg, tyle też powinny go przyjmować, najlepiej w wodzie mineralnej, gdyż z niej jego podaż jest najszybsza.

Mineralna czy źródlana: o składach

Producenci wód wprowadzają konsumentów w błąd mówiąc o tym, że woda źródlana i najlepsza dla przyszłych mam. Otóż teoria ta jest błędna, gdyż woda źródlana nie zawiera dostatecznej ilości minerałów w swoim składzie, a na nie zapotrzebowanie w czasie ciąży wzrasta. Wspomniane wody mogą służyć jako podstawa do przygotowywania posiłków dla dzieci, a także może być podawana noworodkom. Ich nerki są jeszcze niedostatecznie wykształcone, aby móc filtrować wodę wysoko zmineralizowaną, dlatego też w tej grupie wiekowej zalecana jest woda źródlana. Przyszłe mamy natomiast są narażone na braki cennych minerałów, a jest to związane z ich większym zapotrzebowaniem podczas rozwoju dziecka. Z tego powodu należy sięgnąć po wody wysoko zmineralizowane, które są idealne dla kobiet z brzuszkiem. Oczywiście picie w ciąży wody źródlanej o obniżonej zawartości minerałów nie jest niczym złym, jednak w naszej diecie to woda wysoko bądź ostatecznie średnio zmineralizowana powinna przeważać.