Choroby dotykające dłoni oraz paznokci

Nasze stopy mogą być dotknięte przez różnorodne schorzenia. Spośród nich najczęściej, albowiem w ponad połowie przypadków, nasze stopy są zaatakowane przez grzybicę. Wskutek niej nasze paznokcie stają się kanarkowe i wyraźnie grubsze. Zachorowaniu na grzybicę paznokci dopisuje noszenie niepraktycznego, szczególnie nadmiernie małego obuwia. Inną chorobą jest tzw. zespół zielonych paznokci, jakiej przeważnie ulegają osoby zmywające naczynia oraz namaczający dłonie w detergentach. W tkankach wału paznokciowego może powstać tudzież stan zapalny, zwany zanokcicą. Wreszcie choroby wirusowe są w stanie spowodować brodawki płytek paznokciowych, jakich skutkiem może być brak wzrastania paznokcia. Wszelkie te choroby można odkryć i stosownie wcześnie je leczyć dzięki różnego typu badaniom, w szczególności badaniom bakteriologicznym oraz badaniom syntetycznym składu paznokcia. Schorzeniom tym wolno także zawczasu zapobiegać przez stosowną pielęgnację paznokcia, ale w razie konieczności również zmiana sposobu odżywiania i obuwia.

Wspominaliśmy już, że paznokcie wielokrotnie ulegają urazom mechanicznym. Pod taki specyficzny rodzaj urazu wolno podciągnąć również obgryzanie paznokci. Występuje naturalnie tylko u rąk, chociaż może jakiś cyrkowiec lub ewentualnie gimnastyk potrafiłby również obgryzać paznokcie u nóg. Jest niewątpliwie oznaką znacznego zdenerwowania oraz kiepskich nawyków, częściej spotykane u młodych ludzi. Obgryzać wolno także skórki w okolicach paznokci. 

Dokąd się udać, by mieć ładne i zdrowe stopy?

Aby posiadać piękne oraz zadbane stopy, należy je bezsprzecznie codziennie pielęgnować, lecz też dbać o odpowiednie buty i leczenie schorzeń paznokci, jeśli takowe już na stopach występują. Jeżeli jednakże profilaktyka nie pomaga, polecamy podologia dłoni warszawa – podolodzy to lekarze, jacy specjalizują się w leczeniu chorób stóp, dłoni oraz paznokci. Wróćmy jednakże do dbania o stopy – jedną ze szczególnych odmian dbałości o stopy jest zastosowanie stosownej diety. Co w związku z tym musimy jeść? Konieczne jest zapewnienie organizmowi właściwej ilości białek, w tym aminokwasów egzogennych, występujących w białkach jaj, mleku, serach i ryżu, dalej wapnia, znajdującego się w mleku, żółtkach jaj, serach, później żelaza z czerwonego mięsa czy też natki pietruszki, krzemu, którego szczególnie wiele jest w świeżych owocach oraz warzywach, magnezu, który jest składnikiem kakao, czekolady i migdałów, i cynku, który jest zawarty m.in. w burakach, kapuście oraz kiełkach pszenicy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *